شنبه 24 آذر 1397 - 7 ربيع الثاني 1440 - 2018 دسامبر 15

معرفی بخش و زندگی نامه مرحوم آیت الله سید احمد زنجانی

آن فقیه بزرگوار از هوای مال و جاه کاملا پاک بود، فرزند ایشان حضرت آیۀ الله العظمی حاج سید موسی شبیری زنجانی می گوید: در مدتی که من با ایشان بودم حس نکردم که یک قدم برای مقام بردارد و همینطور در مسائل مالی.

گزیده " الکلام" .... حكايتى در ترك چايى

مرحوم آية الله حائرى (آقاى حاج شيخ عبد الكريم) فرمود: يك نفر از اهالى اروميه (رضائيه) كه از غارت‏زده‏هاى شيخ عبيدالله[1] بود آمده در منزل مرحوم ميرزاى بزرگ (آقاى حاج ميرزا حسن شيرازى) پناهنده شده بود.

گزیده " الکلام" ... حكايتی در رقّت قلب

بعضى از ارباب حال را مى‏نويسند كه در سفر وارد منزلى شد. سفره خود را باز نمود كه غذا بخورد ديد مورى در سفره‏اش هست. دانست كه آن از منزل سابق مانده و خيال كرد كه اگر آن را در اينجا رها نمايد مورچه‏هاى ديگر آن را در سوراخ خودشان راه نمى‏ دهند.

گزیده " الکلام" ... حكايتی در مكافات

از جمله اين قضيه بود كه آقاى آقا شيخ عباس طهرانى نقل كرد فرمود: يك نفر از ارباب علم و دانش كه در نهايت درستى و راستى بود، براى من نقل كرد كه يكى از اهل علم در نيت نماز وسوسه داشت كه اتصالاً تكبيرة الاحرام مى ‏گفت و بعد به هم مى‏زد. من روزى سر به سرش گذاشته تقليد او را در آوردم.

گزیده " الکلام" ...حكاياتى در وسوسه

مثلاً از يكى از ارباب وسوسه نقل نمودند كه گفت: من در حجره فوقانى مدرسه نشسته بودم، ديدم در لب حوض از دماغ كسى خون مى ‏آيد. من در آنجا قطع كردم كه ذره‏اى از آن خون كه به زمين چكيد از زمين پريده به پيشانى من رسيد ـ و حال آنكه سى زرع فاصله در بين بود ـ ولى در پاك شدن آن هر چه با آب ور مى‏رفتم قطع برايم حاصل نمى‏ شد.

گزیده الکلام ...؛ بعضى از اجوبه مليحه

مأمون گفت مرا هيچ جوابى درمانده نكرد مگر سه جواب: يكى جواب مادر فضل بن سهل بود كه من در فوت پسرش فضل به او تعزيت گفتم، و گفتم اگر براى فضل جزع مى‏كنى كه آن فرزند تو بود، من فرزند توام عوض او. گفت من چگونه جزع نكنم بر كسى كه مثل تو را براى من فرزند قرار داد. يعنى مقام شرافت و بزرگى او اين اقتضا كرده كه تو خود را در جاى او براى من فرزند فرض مى‏كنى.

گزیده " الکلام" ....حكايت هشام با درواس

از حر‏ف هاى نفيس كه هشام بن عبد الملك را درمانده كرد حرف «درواس بن حبيب» بود. چون در باديه عرب در زمان هشام وقتى قحطى اتفاق افتاد جماعتى از اعراب براى طلب قوت پيش هشام رفتند، لكن هيبت او مانع از حرف زدن آنها گرديد.

گزیده" الکلام" ...حكايت عدى با معاويه

از جمله جواب‏هاى دندان‏شكن جوابى بود كه عدى بن حاتم طائى به معاويه داد.

گزیده" الکلام" ... افراط و تفريط

واقعاً همين افراط و تفريط است كه رشته انتظام امور دين و دنيا را پاره و بى‏اعتبار مى‏ كند. رشته را زياد تاب مى‏ دهى پاره مى‏شود و كم تاب مى‏ دهى بى‏ اعتبار مى ‏گردد؛ پس بايد حد متوسط را گرفت.

گزیده " الکلام" ... عمل كوچك داراى اثر بزرگ

حاصل آنكه (شیطان) عمل را قبل از آوردن آن، كوچك مى‏ نمايد تا مورد رغبت و اعتنا نباشد و بعد از آوردن، بزرگ مى‏ نمايد تا موجب عجب و خودپسندى باشد.

گزیده " الکلام" ... كتاب بحار الأنوار

و غالباً در موضوع اخبارِ كتاب بحار الأنوار، اين دو دسته شاخ به شاخ هم مى‏گذارند؛ آن يكى تمامى اخبار بحار را مطابق واقع مى ‏داند، مثل اينكه خود به گوش خود از حضرت صادق عليه‏السلام شنيده باشد.

گزیده" الکلام" ...رقّت و همّت

آقاى آقا شيخ عباس طهرانى مقيم قم نقل كرد از آقاى حاج شيخ اسد الله كريمى عراقى كه: ما عمله و بنّا داشتيم؛ يكى از عمله‏ ها براى گل درست كردن،

گزیده " الکلام" ...خواب ديدن اتابك را

آقاى حاج شيخ على رشتى از فضلاى قم گفت: من در جلوى يكى از حجرات صحن اتابك نشسته، با يك نفر در اطراف بناى صحن حرف مى ‏زديم كه اتابك از مال حرام مردم اين بنا را ساخته [است]؛ آيا نتيجه ‏اى از آن عايد روح اتابك مى‏ شود يا نه؟

گزیده "الکلام" ...نقد کلام طنطاوی در مساله شفاعت

بدان كه مردم عادت كرده‏اند كه پيش ملوك و امرا و ارباب ثروت توسط آن اشخاصى كه نزد آنها مرتبه و منزلت دارند تقرب حاصل كنند. پس آنها در ايصال خيرات، از وظايف و مواجب و مقررات براى اينها شفاعت مى ‏كنند و اصل اين كلمه «شفاعت» از شفع است به معنى جفت. مثل اينكه صاحب حاجت، خودش تنها بود پس شفيع جفت او گرديد. اين در ماديات كه تحت قدرت مردم است همين‏طور است. اما در علوم و معارف اگر مقتدرترين سلاطين و مهم‏ترين اغنياى اعاظم حكما، و اكابر علما را حاضر نموده انواع نعم را بر آنها مبذول دارند كه فرزند آنها عالم بشود آنها قادر بر اين نمى ‏شوند اما آنها هر فقير را با بذل مال م ى‏توانند غنى كنند.

گزیده " الکلام" ...كرامتی از حضرت رضا سلام الله علیه

از جمله قضيه‏اى است كه مرحوم آقاى حاج سيّد عباس[1] شاهرودى نقل كرد كه وقتى ناخوشى صعب العلاجى عارضم شد. به هر طبيب مراجعه كردم، چاره‏پذير نشد تا از وسائل عاديه به كلى نااميد گرديدم؛ آن گاه موقع را براى توسل مقتضى ديده حضور مبارك حضرت ثامن الائمه (سلام الله عليه) مشرف شده عرض كردم: يابن رسول الله، تا حال جسارت نمى‏كردم براى اين بود كه مبادا عرضم به شرف قبول نرسد و بفرماييد خداوند براى هر دردى دوايى داده كه به وسيله آن، آن را مداوا نمايند ولى من فعلاً از اسباب عاديه مأيوس شده اينك به در خانه تو آمده‏ام كه شفاى دردم را از حضرت خداوند خواستار شوى.

گزیده "الکلام" ....نجات شیعیان سامرا به برکت قرائت زيارت عاشورا

حكايتى بود كه مرحوم آية الله آقاى حاج شيخ عبد الكريم حائرى نقل كرد؛ فرمود: من و آقاى آقا ميرزا على آقا، آقازاده ميرزاى شيرازى و آقا سيّد محمّد سنگلجى در سامرا شب در پشت‏بام در خدمت مرحوم آقاى ميرزا محمّد تقى شيرازى درس مى‏خوانديم.

گزیده " الکلام" ... كرامتی دیگر از حضرت رضا سلام الله علیه

حكايت ديگر از توسل و شفاعت كه مرحوم آقاى آقا شيخ ابراهيم صاحب الزمانى نقل كرد، فرمود: من به مشهد مشرف شده بودم؛ در آنجا به منزل مرحوم حاج شيخ حسنعلى طهرانى كه از زهاد و اخيار معروف بود وارد شده بودم، ولى از جهت مخارج عيالاتم كه در عراق عرب بود بى‏نهايت نگرانى داشتم.

گزیده " الکلام" ....حقوق والدين قابل نقل و اسقاط نيست

حقوق آنها [يعنى والدين] حقوق ثابته‏اى است كه قابل نقل و انتقال و اسقاط نيست تقسيم و تبديل هم نمى‏پذيرد بلكه مانند حقّ امامت حقى است ثابت كه تغيير بردار نيست.

گزیده " الکلام" ... ساقط نشدن حق امامت و وجه حل بيعت حضرت سید الشهدا عليه‏السلام

حقّ امامت نيز همين‏طور است كه با اسقاط امام ساقط نمى‏شود. اينكه نقل مى‏كنند كه حضرت حسين بن على (ارواح العالمين له الفداء) در شب عاشورا بيعت خود را از مردم برداشت نه اينكه با برداشتن بيعت، حقّ امامت و وجوب اطاعتش از ذمه مردم ساقط شد؛ زيرا كه اين حق الهى و منصب خدايى است؛ مادام كه خداوند عزل ننموده، اين منصب از صاحبش جدا نمى‏شود، و لذا آنهايى كه از يارى آن حضرت سر بر تافتند نزد خدا و پيغمبر مسؤوليت دارند.

گزیده الکلام ... ؛كرامتی از ناحیه مقدّسه

از جمله قضيه‏اى است كه آقاى آقا شيخ عباس طهرانى مقيم قم نقل كرده از آقاى آقا شيخ محمّد على بازانه‏اى، كه در عراق از ائمه جماعت بوده، معروف به راستى و درستى، او از استاد خود آقاى آقا شيخ محمّد باقر اصطهباناتى كه او فرمود:

  • تعداد رکوردها : 208